Committee Alumni


2009-10 Youth Planning Sub-Committees

2LeadersInLifeGroupPicStair



Fund Development

Fund Development Team

Chair:
April Dominguez, Kern County Superintendent of Schools Office (661) 636-4420 – email: apdominguez@kern.org

Adult Advisor:
Sarah Baron, Kern County Superintendent of Schools Office

Student Members:
Molly Armstrong, Bakersfield Christian High School
Dutch Barrera, Liberty High School
Kasadi Cole, Centennial High School
Mauricio Figueroa, Ollivier Middle School
Erica George, Bakersfield Christian High School
Mariela Godinez, Ollivier Middle School
Raven Segobia, Curran Middle School
Zulema Uribe, Olliver Middle School
Bryson Wallace, South High School
Antoinette Ward, West High School
Matt White, Bakersfield Christian High School


Public Relations and Marketing

09LILPRSmaller

Chair:
Kevin Keyes, Kern County Superintendent of Schools Office (661) 636-4243 – email: kekeyes@kern.org

Adult Advisors:
Alton Patterson, Kern County Superintendent of Schools Office
Allison Perkins-Thomas, Juvenile Diabetes Reseach Foundation

Student Members:
Hailey Archer, Liberty High School
Sergio Botello, Auburn Community School
Sophia Busacca, Rosedale Middle School
Kassandra Camorlinga, Curran Middle School
Sarah Cegielski, Community Learning Center Tech
David Cuellar, Curran Middle School
Feliza Estrada, Golden Valley High School
Juan Heredia, Golden Valley High School
Bianca Jones, Ridgeview High School
Derrick Jones, Ridgeview High School
Anthony Martinez, Garces Memorial High School
Angelo Ramos, CLC Tech.
Cory Reyes, Chipman Jr. High School
Spencer Rhines, Frontier High School
Tatiana Staples, Auburn Community School
Mallory Wells, Rosedale Middle School


Resource Fair

ResourceFair2

Chair:
Salvador Arias, Kern County Superintendent of Schools Office (661) 636-4242 – email: saarias@kern.org

Adult Advisors:
Elizabeth Velasco-Ramirez, Kern County Superintendent of Schools Office
Lewis Neal, Bakersfield City School District
Walter Crisostomo, Boys & Girls Club

Student Members:
Randy Acosta, Cesar E. Chavez High School
Blake Baxter, East Bakersfield High School
Mahogany Blank, Liberty High School
Elizabeth Brandrick, R.F. Kennedy High School
Ty Brown, Stockdale High School
Mariah Bruce, Stockdale High School
Sarah Buzby-Rynders, Stockdale High School
Millie Carter, West High School
Areli Ceja, Robert F. Kennedy High School
Ricardo Estrada, Auburn Community School
Amone Gragg, Chipman Jr. High School
Ivan Hernandez, Ollivier Middle School
Rayne Hill, Robert F. Kennedy High School
Katie Josephson, Stockdale High School
Angel Lara, Stockdale High School
Doreen Ortiz-Morales, East Bakersfield High School
Avalina (Abby) Perez, Bakersfield High School
Steven Prado, Community Learning Center Tech
Deneen White, West High School


Speakers and Workshops

LILsw2010

strong>Chair:
Daryl Thiesen, Kern County Superintendent of Schools Office (661) 636-4757 – email: dathiesen@kern.org

Adult Advisors:
Robert Castro, Golden Valley High School
Rosemarie Dao, Cesar E. Chavez High School
Sandy Morris, Bakersfield Police Department
Ellis Porter, South High School
Mary Ann Salcido, Kern County Friday Night Live Partnership

Student Members:
Joanna Abarca, Highland High School
Nabilah Abdelaal, Highland High School
Markell Bailey, West High School
Josue Briseno, Sierra Middle School
Eduard Cabanban, Cesar E. Chavez High School
Ramon Castro, Cesar E. Chavez High School
Cecily Cervantes, Golden Valley High School
Dana Denesha, North Bakersfield High School
Ariel Diehl, Tehachapi High School
Krystal Duran, Highland High School
Navjyot Gill, Golden Valley High School
Alexandrea Gomez, Frontier High School
Rudy Gonzales, Mira Monte High School
Emilio Gonzalez, East Bakersfield High School
Jessika Henson, Golden Valley High School
Edith Jara, North Bakersfield High School
Emily Klingenberger, Garces Memorial High School
Joana Leyva, South High School
Cody Logan, Highland High School
Cassina Love, Mira Monte High School
Sameer Mala, Frontier High School
Alejandro Mariscal, North Bakersfield High School
John Monsma, Valley Oaks Charter School
Lorenzo Montoya, South High School
Madeleine Orellana, Jacobson Middle School
Cesar Orozco, Highland High School
Trevor Roberts, South High School
Rosario Rodrigues, Golden Valley High School
Garrett Sebra, Jacobson Middle School
Tiffany Short, Tehachapi HIgh School
Niara Stansberry, Bakersfield High School
Maverick Su’a, HIghland High School
Joule Thomas, South High School
Kooper Thomas, Golden Valley High School
Thomas Topping, Sierra Middle School
William Velasquez, South High School
Samantha Wallace, Jacobson Middle School
Anthony Wright, Emerson Middle School


Venue and Logistics

VenueLog4

Chair:
Jeff Coomber, Kern County Superintendent of Schools Office (661) 636-4523 – email: jecoomber@kern.org

Adult Advisor:
Zonya Bradford, McKee Middle School
Andrea Parsons, Kern County Superintendent of Schools Office

Student Members:
Krystal Bradford, Ridgeview High School
Jonathan Bradford, Ridgeview High School
Javier Cortez, Mira Monte High School
David Cortez, Mira Monte High School
Manny Singh Dhanoa, CLC Tech.
Sandeep Kaur Dhanoa, Golden Valley High School
Maritza Duenas, Bakersfield High School
Kimani Gilbert, Bakersfield High School
Navneet Gill, Golden Valley High School
Tyler Grogan, Stockdale High School
Janessa Jennings, Mira Monte High School
Juan Perez, Mira Monte High School
Erin Pierce, Garces Memorial High School
Ashley Rangel, McKee Middle School
Hunter Ross, East Bakersfield High School